ארכאולוגיה בקהילה: בעקבות מלאכות מסורתיות

 

 

פקולטה/ביה"ס: 
לא פעיל בשנה זו
נקודות זכות: 
4
משך הקורס: 
שנתי
מספר קורס: 
0671-2516-01
מרצה : 
ד"ר עידו קוך
מנחה: 
ילנה אלגרט
למי הקורס פתוח?: 
מדעי הרוח/ ארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום
נושא הקורס: 
חינוך
סוג פעילות חברתית: 
כתיבה ומידע
התמחות והתנסות
ארגונים חברתיים שותפים : 
מוז"א - מוזיאון ארץ ישראל
יום לימודים: 
ב'
ג'
שעות הקורס: 
סמסטר א, ימי ג 12:00-14:00 / סמסטר ב, ימי ב 10:00-12:00
ימי פעילות חברתית: 
תאום גמיש
מיקום פעילות החברתית: 
תל-אביב
תיאור הקורס: 
 
שימור מלאכות מסורתיות הינו נושא בעל חשיבות מרכזית בארכאולוגיה. הוכח זה מכבר בפרויקטים בארץ ובחו״ל, שפעילות משותפת סביב מורשת אזורית מפתחת קהילתיות, מחזקת את האחווה בין תושבי האזור, ומעודדת תיירות. יתרה מזו, נושא שימור המלאכות פועל לא רק לטובת הציבור, אלא גם לטובת הארכאולוגיה וביסוסה כתחום מחקר בעל תפקיד מרכזי וחיוני המקבל לגיטימציה מהחברה והקהילה. על זאת יעידו פרויקטים מגוונים שפועלים כיום ברחבי העולם.
 
 
מה לומדים?
 
מטרתו של החלק העיוני היא לדון ולהמחיש את החשיבות הטמונה בשימור מלאכות מסורתיות ותרומתן למחקר האתנו-ארכאולוגי. הקורס ישלב מפגשים עיוניים באוניברסיטה שיכללו הרצאות אורחים ומפגשי הנחייה לצד האוספים האתנוגרפיים במוז"א (מוזיאון ארץ-ישראל ברמת אביב). 
המפגשים יעסקו במספר נושאים עיקריים: היכרות עם המושג שימור מורשת, תפקידי המוזיאונים בשימור מורשת (מפגש עם ד"ר איתן אילון, מוז״א), ארכאולוגיה קהילתית ותפקידה, אתנו-ארכאולוגיה ומדעי הארכאולוגיה (פרופ' שריאל שלו, אוניברסיטת חיפה), מפגשים עם מומחים למלאכות מסורתיות ועוד. בנוסף נתנסה בקריאה, ניתוח והצגה של מחקרי מפתח בתחום שימור המלאכות המסורתיות. בתחילת הסמסטר השני נצא לסיור במעבדה הפתוחה לארכאולוגיה ניסויית (גבעת ישעיהו) ונתנסה במספר מלאכות מסורתיות.
 
 
מה עושים?
 
הפעילות המעשית תעשה בשיתוף פעולה עם מוז"א ובעלי.ות המלאכה. הסטודנטים.יות יתחלקו לקבוצות עבודה ויתנסו בשאילת שאלות ובתיעוד, כמו גם במלאכה עצמה. כל קבוצה תתבקש לתעד בעל.ת מלאכה בכתב ובצילום. המטרה הסופית הנה הפקת תיקי תיעוד של בעלי מלאכה מסורתיים שיימסרו למוז"א ולבעלי.ות המלאכה. תיקים אלה ישמשו את אוספי המוזיאון, ויהוו נדבך נוסף של ידע במרכז 'כיפות היוצרים' ו'אדם ועמלו'.
לקראת סוף הסמסטר נערוך אירוע שיא בהשתתפות הקהל הרחב, הסטודנטים.יות ובעלי.ות המלאכה, שיתמקד במלאכות המסורתיות וידגיש את חשיבותו ותרומתו של שיתוף הפעולה הקהילתי הרב-תרבותי. 
 
 
הרכב הציון
 
נוכחות במפגשים 20% ;
מטלות אמצע שנה 10% ;
השתתפות בעבודת השטח 20% ;
מטלה מסכמת 50%
סטטוס: 
הרשמה דרך הבידינג
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>