כלכלה משתפת

פקולטה/ביה"ס: 
לא פעיל בשנה זו
נקודות זכות: 
2
משך הקורס: 
סמס' א'
מספר קורס: 
1411-7479
מרצה : 
ד"ר יעקב (קובי) קסטיאל
מנחה: 
עו"ד אלון חספר
למי הקורס פתוח?: 
משפטים תואר שני
נושא הקורס: 
צדק חברתי וכלכלי
סוג פעילות חברתית: 
כתיבה ומידע
קידום מדיניות ולובי
יום לימודים: 
ג'
שעות הקורס: 
20:00-21:30
ימי פעילות חברתית: 
תאום גמיש
תיאור הקורס: 

כלכלה משתפת היא מערכת כלכלית שמאפשרת ליחידים לשתף משאבים שונים העומדים לרשותם, דוגמת רכוש, מוצרים, שירותים, זמן או הון פנויים, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. זוהי תופעה שצוברת תאוצה בשנים האחרונות, וההכנסותיה צפויות להגיע ל-335 מיליארד דולר ב-2025.

בקורס מעשי זה נבחן היבטים שונים של הכלכלה משתפת.

מחד, היא מאפשרת שימוש יעיל במשאבים, מקדמת חדשנות, מוזילה את מחירם של מוצרים ושירותים ומחלישה גורמי כוח קיים. מאידך, היא עשויה ליצור תנאי תחרות לא הוגנים, להוות מערכת עוקפת חוקים ולייצר מוקדי כוח חדשים. עבור משפטנים וקובעי מדיניות, מיזמי כלכלה משתפת, דוגמת אובר ו-Airbnb, מציבים אתגרים מורכבים שדורשים הבנה של קשרי גומלין בין תחומים משפטיים רבים.

במהלך הקורס נעמוד מקרוב על מספר מיזמים בולטים של כלכלה משתפת, בדגש על מיזמים מתחום התחבורה ותחום הדיור. מיזמים אלו מעלים שאלות מעניינות ותקדימיות לגבי החוקים שראוי להחיל על מיזמים אלו (אם בכלל), כיצד יש להחילם ועל מי.

המשתתפים\ות בקורס ידרשו לעבוד בצוותים ולחקור את ההיבטים המשפטיים השונים שאותם מיזמים מעוררים ולהציע, בהתבסס גם על ניתוח השוואתי, פתרונות אפשריים.

סוגיות המחקר היישומי יכללו, בין היתר, ניתוח ומיפוי של גורמי האינטרס השונים הפועלים בכל אחת מן הזירות הרלבנטיות, הסדרת אחריותן של מפעילי הפלטפורמה כלפי המשתמשים, סוגיות יחסי עבודה, רישוי עסקים, מיסוי וביטוח, השפעות בטיחותיות וכלכליות על משתמשים וצדדים שלישיים, וסוגיות של אפליה בכניסה ויציאה מאותן מיזמים.

העבודה במסגרת הקורס תעשה בשיתוף פעולה עם קובעי מדיניות, ובסוף הקורס ממצאי המחקר של כל אחת מן הקבוצות יאוחדו לכדי נייר עמדה מקיף שיוצג בפניהם. 

 

מרכיבי הציון:

ציון הקורס יורכב מעבודה מסכמת המהווה 100% מהציון. העבודה תכלול ניתוח אינטגרטיבי של ההתנסות המעשית במהלך הקורס עם החומר התיאורטי.

סטטוס: 
ההרשמה הסתיימה
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>