מהם קורסים משלבי עשייה?

 

קורס משלב עשייה הוא קורס אקדמי המשלב למידה אקדמית ועשייה חברתית. הקורסים עוסקים בתהליכים ובאתגרים חברתיים, חושפים לאידאולוגיות שונות ומפתחים חשיבה ביקורתית ופרגמטית. הסטודנטים בקורס מקבלים נקודות זכות וציון.

 

מה ההבדל בין קורס משלב עשייה לכל קורס אחר?

  • הקורס כולל פעילות חברתית המחוברת לתכנים האקדמיים של הקורס
  • הקורס כולל מרכיבים ביקורתיים ותהליך של שיקוף בין הנלמד לבין ההתנסות בפועל
  • התכנים האקדמיים מועברים ע"י איש סגל אקדמי, הפעילות החברתית מונחית ע"י מנחה מקצועי

 

הסטודנטים המשתתפים בקורסים משלבי עשייה זוכים לעבור תהליך לימודי חווייתי בו נוצרים דיאלוג והפריה הדדית בין הנלמד בכיתה לבין המציאות בשטח. החוויה הלימודית כוללת מפגש עם ארגונים חברתיים, מוסדות ורשויות מדינה ועבודה מעשית עם אוכלוסיות מגוונות. דרך ההתנסות, הסטודנטים מחזקים את המיומנויות האקדמיות שלהם, מגבשים עמדות ערכיות כלפי המציאות, מפתחים תפיסה מקצועית ואזרחית ומבינים כיצד הם יכולים להשפיע.

 

"כאשר עולם האקדמיה על כל תכניו, נפגש עם המציאות, עולות שאלות רבות שמאירות את עינינו, הסטודנטים, נרכשות מיומנויות רבות טכניות, מקצועיות ובעיקר מיומנויות בין-אישיות" (סטודנטית שהשתתפה בקורס התחדשות עירונית והעצמה קהילתית בביה"ס לאדריכלות) .

 

בקורסים משלבי עשייה אנשי הסגל האקדמי תורמים תרומה ייחודית לפיתוח המודעות החברתית של הסטודנטים. כמו כן הפעילות החברתית מייצרת שותפויות עם ארגונים, שבשילוב עם המפגש הקהילתי תורמות לגיבוש נושאי מחקר חדשים.

 

"הקורס מאפשר לי להגשים חלום, שבמסגרת עבודתי באוניברסיטה כחברת סגל אקדמי בכיר, אוכל לעודד בני נוער לחשיבה מדעית. ההתנסות הזו שיפרה משמעותית את מיומנות התקשורת שלי עם אנשים שאינם מדענים, והמחישה לחברי קבוצת המחקר שלי עד כמה חשוב במקביל לעשייה של הידע, גם לעבוד על דרכי ההפצה שלו לציבור הרחב. ד"ר נועה שנקר (הפקולטה למדעי החיים).

 

הארגונים החברתיים נתרמים ממעורבותם של הסטודנטים, ומהמשאבים שהאוניברסיטה מציעה להם במסגרת השותפות. הסטודנטים מביאים איתם את האנרגיות ונקודת המבט הרעננה ומאפשרים לארגונים ליישם תכניות שלא היו מתאפשרות בדרך אחרת.

 

"אנו רגילים לשדר לילדים האלו שהם חלשים, שהם זקוקים  למרכזי למידה, ארוחות חמות, עזרה משירותי הרווחה. עזרה זו היא בהחלט חיונית, אולם דרך האוניברסיטה "מרכז הלמידה" הופך פתאום ל"מרכז מצוינות", עצם המילים "אוניברסיטת ת"א" ו"אקדמיה" עוזרות לשנות את התפיסה של הילדים על עצמם, הבדל שלוקח את הקביים ושם במקומם כנפיים" (נאוה גייזנברג, אורט ישראל).

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>